niedziela, 11 lipca 2010

Rejestracja spółki komandytowej w KRS

Zakładanie, przekształcanie, rejestracja spółek

Aktualne do: 2007-04-25

Utworzenie spółki komandytowej

Do utworzenia spółki komandytowej potrzebne jest w pierwszej kolejności zawarcie umowy spółki komandytowej (zobacz wzór przykładowej umowy spółki komandytowej), a następnie wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przy czym spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą jej wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wpis do rejestru przedsiębiorców skutkuje zatem powstaniem spółki komandytowej.

Zawrzeć umowę spółki komandytowej może co najmniej dwóch wspólników, z których jeden będzie miał status komplementariusza, natomiast drugi komandytariusza (zobacz wyjaśnienie: Komplementariusz i komandytariusz w spółce komandytowej).

Zawarcie umowy spółki komandytowej wymaga zachowania formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności takiej umowy. Umowa spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który jest liczony od wartości wkładów wnoszonych przez wspólników do spółki i wynosi, gdy wartość wkładów:

- nie przekracza 20.000 złotych - 1%,

- od 20.000 złotych do 30.000 złotych - 200 złotych oraz 0,5% od nadwyżki ponad 20.000 złotych,

- ponad 30.000 złotych - 250 złotych oraz 0,1% nadwyżki ponad 30.000 złotych.

Zgodnie z brzmieniem art. 105 kodeksu spółek handlowych umowa spółki komandytowej powinna zawierać:

- firmę, czyli nazwę, pod którą spółka prowadzi swoją działalność (zobacz wyjaśnienie: Firma spółki komandytowej) oraz siedzibę spółki,

- przedmiot działalności spółki (określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności),

- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,

- oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika oraz ich wartość,

- oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli tzw. sumę komandytową (zobacz wyjaśnienie: Suma komandytowa). 

Natomiast stosownie do treści art. 107 § 1 kodeksu spółek handlowych, jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub części świadczenie niepieniężne - przedmiot tego świadczenia, jego wartość jak również określenie wspólnika wnoszącego taki wkład winny zostać wskazane w umowie spółki (zobacz wyjaśnienie: Wniesienie wkładu przez komandytariusza). Powyżej opisana treść umowy spółki komandytowej jest treścią minimalną umowy spółki. Oznacza to, iż wspólnicy są uprawnieni do uregulowania w umowie spółki komandytowej również innych kwestii istotnych z ich punktu widzenia dla działalności spółki. W szczególności kwestiami takimi są: podział zysku i pokrywanie strat w spółce, prowadzenie spraw spółki (zobacz wyjaśnienie: Stosunki wewnętrzne spółki komandytowej), czy też jej reprezentacja (zobacz wyjaśnienie: Reprezentacja spółki komandytowej).

Po podpisaniu umowy spółki komandytowej winien zostać złożony wniosek o wpis spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (zobacz wyjaśnienie: Co to jest Krajowy Rejestr Sądowy? i Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do KRS-u). Do złożenia stosownego wniosku wpis jest uprawniony i zobowiązany każdy ze wspólników spółki komandytowej. Wniosku takiego nie muszą zatem podpisywać wszyscy wspólnicy łącznie ani też wszyscy komplementariusze łącznie. Wniosek taki może zostać również złożony przez pełnomocnika, przy czym ponieważ postępowanie o wpis do rejestru przedsiębiorców jest rodzajem sądowego postępowania cywilnego (nieprocesowego), pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny.

Wniosek o wpis spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców, podobnie jak każdej innej spółki handlowej, składa się na urzędowym formularzu. Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.jedn.: Dz. U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186; dalej jako - ustawa o KRS) wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, to jest od dnia zawarcia umowy spółki komandytowej. Urzędowe formularze są dostępne w sądach gospodarczych, prowadzących rejestr przedsiębiorców (sądy rejonowe) oraz w centrali Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Niektóre z formularzy są udostępniane także w urzędach gmin.

Zgodnie z art. 110 § 1 kodeksu spółek handlowych zgłoszenie do rejestru powinno zawierać:

- firmę, siedzibę i adres spółki,

- przedmiot działalności (ustalony według Polskiej Klasyfikacji Działalności),

- nazwiska, imiona albo firmy (nazwy) komplemenatariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,

- nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentacji spółki i sposób reprezentacji. W przypadku, gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki, zaznaczenie tej okoliczności.

Oprócz powyższych danych zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorców podlegają inne dane ujęte w formularzu zgłoszeniowym oraz załącznikach do takiego formularza. Formularz taki winien zostać wypełniony ściśle zgodnie z zawartą w nim instrukcją, gdyż zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o KRS nieprawidłowe wypełnienie formularza skutkuje jego zwrotem bez wzywania do uzupełniania braków lub poprawiania błędów.

Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym ze względu na siedzibę rejestrowanej spółki. Wniosek podlega następującym opłatom:

- opłacie sądowej, która w przypadku wpisu nowo utworzonej spółki do rejestru przedsiębiorców wynosi 1.000 złotych (750 złotych pobiera się od wniosku o zarejestrowanie spółki osobowej)

- opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, która w przypadku wpisu nowo utworzonej spółki do rejestru przedsiębiorców wynosi 500 złotych.

Do wniosku o wpis sporządzonego na urzędowym formularzu dołączyć należy następujące dokumenty:

- umowę spółki komandytowej (w formie aktu notarialnego),

- uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania spółki komandytowej,

- potwierdzenie zapłaty opłaty sądowej od wniosku, jak również opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,

- pełnomocnictwo, jeżeli wniosek o wpis jest składany przez pełnomocnika.

Zobacz samoedytowalny formularz wniosku o wpis spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców oraz załączniki do niego:

- załącznik określający prokurentów,

- załącznik określający przedmiot działalności,

- załącznik określający sprawozdanie finansowe i inne dokumenty,

a także samoedytowalny formularz wniosku o zmianę danych spółki komandytowej w rejestrze przedsiębiorców wraz z załącznikami:


 

- załącznikiem określającym zmianę prokurentów,

- załącznikiem określającym zmianę przedmiotu działalności spółki,

- załącznikiem określającym zmianę sprawozdania finansowego i innych dokumentów,


 

- załącznikiem określającym zmianę numeru identyfikacyjnego REGON.


 

Autor: Bartłomiej Stoiński


 

Zakładanie, przekształcanie, rejestracja spółek

Zgłoszenie spółki komandytowej do rejestru

Zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego może dokonać każdy komplementariusz spółki komandytowej (wniosek z art. 26 § 3 w zw. z art. 103 kodeksu spółek handlowych). Przy zgłaszaniu spółki do rejestru wystarczające jest podpisanie wniosku tylko przez jednego z komplementariuszy. W przypadku, gdy wniosek o wpis spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców składa pełnomocnik, wystarczające jest podpisanie wniosku przez samego pełnomocnika. Wniosek o wpis spółki do rejestru powinien zostać złożony na urzędowym formularzu wraz z wymaganymi dokumentami (art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, t.jedn.: Dz. U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186). Podstawę zgłoszenia stanowi formularz główny oznaczony symbolem KRS - W1 (wniosek o wpis podmiotu do rejestru przedsiębiorców). Do wniosku należy dodatkowo dołączyć odpowiednie formularze uzupełniające. Będą to:

1) obligatoryjnie:

- formularz KRS-WC (wspólnicy spółki komandytowej), w którym wpisuje się dane na temat wspólników spółki (komandytowej). Na jednym formularzu można zamieścić dane tylko dwóch wspólników. W przypadku, gdy w spółce jest większa ilość wspólników, dane pozostałych wspólników wpisuje się na kolejnych egzemplarzach załącznika,     

- formularz KRS-WK (organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki) - wpisuje się w nim informacje o wspólnikach uprawnionych do reprezentowania spółki oraz dane o sposobie reprezentacji spółki (wynikające z odpowiedniego zapisu zawartego w umowie, np. prawo reprezentowania spółki przysługuje jedynie wspólnikowi odpowiadającemu bez ograniczeń),

- formularz KRS-WM (przedmiot działalności) - służy do wpisania zakresu działalności spółki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD - zgodnie z art. 40 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym),

2) fakultatywnie:

- jeżeli spółka posiada oddziały - należy dołączyć formularz  KRS-WA (oddziały, terenowe jednostki organizacyjne),

- jeżeli spółka powstała w wyniku przekształcenia (np. ze spółki jawnej) - należy dołączyć formularz KRS-WH (sposób powstania podmiotu),

- jeżeli w spółce powołano prokurenta - należy dołączyć formularz  KRS-WL (prokurenci, pełnomocnicy spółdzielni, przedsiębiorstwa państwowego, jednostki badawczo-rozwojowej),

- w przypadku, gdy wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego składa spółka zarejestrowana w dotychczasowych rejestrach sądowych i jeżeli wraz z wnioskiem składa jednocześnie roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta oraz uchwałę (lub postanowienie) o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego - do wniosku należy dołączyć formularz KRS-ZN (sprawozdania finansowe i inne dokumenty). Formularza KRS-ZN nie składa nigdy spółka nowo powstała.

Przepis art. 19 ust. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że jeżeli wniosek o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców nie zostanie złożony na urzędowym formularzu lub też formularz zostanie nieprawidłowo wypełniony wniosek zostanie zwrócony bez wzywania do uzupełnienia braków. Taki sam skutek wywoła również nienależyte opłacenie wniosku (art. 19 ust. 3 ustawy o KRS-ie). Wniosek o wpis spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców podlega opłacie sądowej w wysokości 750 zł. Do tej kwoty dochodzi jeszcze opłata za ogłoszenie (obowiązkowe) w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 500 zł. Należy pamiętać, że wnioskodawca uiszcza obie opłaty bez wezwania sądu. Muszą one zostać opłacone przed złożeniem wniosku. Dowód (tj. potwierdzenie opłat) uiszczenia wpisu sądowego oraz opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowi jeden z dokumentów, jakie obowiązkowo powinny zostać dołączone do wniosku o rejestrację spółki.

Oprócz dowodu uiszczenia wpisu sądowego i dowodu uiszczenia opłaty za ogłoszenie w MSiG, do wniosku o wpis spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców powinny zostać dołączone obligatoryjnie następujące dokumenty:

- umowa spółki w formie aktu notarialnego. W przypadku spółki przerejestrowywanej, tj. spółki komandytowej, która była zarejestrowana w dotychczasowym rejestrze sądowym - jednolity tekst umowy spółki, uwzględniający wszelkie dokonane w niej wcześniej zmiany (zobacz wyjaśnienie: Utworzenie spółki komandytowej),

- lista wspólników, zawierająca nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników z zaznaczeniem, który ze wspólników jest komplementariuszem, a który komandytariuszem oraz adresy wspólników lub ich adresy do doręczeń (zobacz wyjaśnienie: Komplementariusz i komandytariusz w spółce komandytowej),

- wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki (zobacz wyjaśnienie: Reprezentacja spółki komandytowej) - uwierzytelnione notarialnie, albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu,

- tytuł prawny do lokalu (nieruchomości), w którym ma być wykonywana działalność objęta wnioskiem.

Ponadto, w przypadku, gdy w spółce powołano np. prokurenta (zobacz wyjaśnienie: Znaczenie i zakres przedmiotowy prokury), do wniosku należy również dołączyć dokument o ustanowieniu prokury, a jeżeli został ustanowiony pełnomocnik procesowy, dokument o ustanowieniu pełnomocnictwa. Dokumenty, o których mowa wyżej powinny być złożone w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach (por. art. 694[4] kodeksu postępowania cywilnego).

Zakres treści zgłoszenia spółki komandytowej do sądu rejestrowego został określony w art. 110 § 1 kodeksu spółek handlowych. Należy jednak podkreślić, że przepis ten nie wylicza enumeratywnie wszystkich elementów jakie powinny znaleźć się w zgłoszeniu, a jedynie wskazuje najistotniejsze z nich, takie jak:

1) firmę, siedzibę i adres spółki (zobacz wyjaśnienie: Firma spółki komandytowej),

2) przedmiot działalności spółki,

3) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,

4) nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku, gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,

5) sumę komandytową (zobacz wyjaśnienie: Suma komandytowa).

Szczegółowo dane dotyczące spółki komandytowej, które zamieszcza się w rejestrze przedsiębiorców określa natomiast ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (zob. art. 38 i n.).  


 

Autor: Norbert Kraj

4 komentarze:

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...

Największy minut to chyba "Brak możliwości objęcia przez wspólników udziałów powyżej ich wartości nominalnej", dlatego dużo lepiej załatwić to stacjonarnie. Boli tylko, ze przecież nie jest to opcja niewykonalna do wdrożenia przez internet a nasze urzedy sobie z tym nie radzą, lub nie chcą poradzić, tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Miss M pisze...

Dużo informacji. Ja wychodzę z założenia, że lepiej zapłacić, skorzystać z dobrych prawników i czuć się bezpiecznie. W KRS dla firm https://krsdlafirm.pl/ mają na przykład takie kompleksowe doradztwo prawne i to już od ilu lat.

Ania pisze...

Bardzo fajny i obszerny wpis :)

Zachęcam do zapoznania się z ofertą na https://spolka.org/spolki-na-sprzedaz/.

W obecnej sytuacji fachowa pomoc jest świetną opcją :) więc polecam !

Prześlij komentarz